יומן הקפיטן

בשנת 1996 נסע קפיטן לצלם בקובה, התאהב ונשאר. כעבור חמש שנות מגורים, עשרים שנות עבודה וחצי מליון קילומטר, קפיטן היה ועודנו הרוח החיה שמאחורי הטיול לקובה – לגלות את האוצרות הנסתרים, להכיר את האנשים ולהינות מהשפע שהאי מציע.
תולדות הקרנבל של הוואנה מאז ועד היום

תולדות הקרנבל של הוואנה מאז ועד היום

הקרנבל של הוואנה הוא חגיגה צבעונית ותוססת ששורשיה נטועים במנהג קתולי עתיק- בכל שנה חגגו נוצרים מסיבה שנתית לקראת חג הפסחא, והמנהג התפשט לכל אירופה. מגלי הארצות וההרפתקנים האירופאים הביאו עמם את מסורת הקרנבל לכל מקום אליו הגיעו וכבר בשנת 1576 הורשו העבדים החופשיים בקובה להשתתף לחגיגת הקורפוס כריסטי השנתית שנערכה כל קיץ. המקצבים האפריקאים הצטרפו לתהלוכה המקומית של מוסיקה וריקודים ברחבי העיר אל עבר הפלאזה דה ארמאס.

כיום הקרנבל בהוואנה איבד מעט את שורשיו הקתוליים אבל נשאר המסיבה הכי טובה בעיר בכל קיץ. שבוע עמוס באירועים, הופעות וחגיגות עד השעות הקטנות של הלילה. תושביה של הוואנה, הבאנרוס, מקבלים את הקרנבל ברגשות מעורבים. מצד אחד רבים מתלוננים על העלייה בצריכת אלכוהול והנוכחות הגוברת של מוזיקה מודרנית מדי, מצד שני אלפים עדיין מצטרפים בכל שנה לחגיגות לאורך המלאקון.

בשנים עברו היה הקרנבל פסגת אירועי הקיץ בהוואנה. עד שנות השבעים נערכה בכל שנה תחרות "מלכת הקרנבל" שם הכתירו את כוכבת הקרנבל בטקס מפואר שאף שודר בטלוויזיה. בשנות השמונים הצטרפו במות ענק ממונעות לקרנבל והיו תפאורה מרשימה לרקדנים ולחוגגים. כיום הקרנבל נערך בכל קיץ בהשתתפות עשרות רקדנים, מוזיקאים ונגנים בשבוע שכולו הופעות וחגיגות ברחבי העיר.

טיפ מקפיטן: אמנם הקרנבל בהוואנה קטן בהשוואה לאחיו בוונציה או ריו דה ז'נרו, אבל הוא בעל היסטוריה מרשימה ובהחלט חובה לכל מי שמגיע להוואנה בחודשי הקיץ.