יומן הקפיטן

בשנת 1996 נסע קפיטן לצלם בקובה, התאהב ונשאר. כעבור חמש שנות מגורים, עשרים שנות עבודה וחצי מליון קילומטר, קפיטן היה ועודנו הרוח החיה שמאחורי הטיול לקובה – לגלות את האוצרות הנסתרים, להכיר את האנשים ולהינות מהשפע שהאי מציע.

היהודים בקובה – קהילה עתיקה עם עתיד מבטיח

ישנן עדויות שהיהודים הראשונים שהגיעו לקובה, ביניהם לואיס טורס, האיש שהביא את הטבק לאירופה, עשו זאת בספינותיו של כריסטופר קולומבוס בנסיון לחמוק מהאינקויזיציה הספרדית. כאן מתחיל סיפורה המרתק של הקהילה היהודית בקובה, הקיימת עד היום.

במהלך המאבק לעצמאותה של קובה היו יהודים שלקחו חלק בקרבות וחלקם שיתפו פעולה עם חוזה מרטי שפעל בארה"ב. הרפובליקה של קובה נוסדה בשנת 1904 ומיד לאחר מכן נחנך בית הכנסת של הקהילה היהודית המאוחדת בהוואנה. כשנתיים לאחר מכן, בשנת 1906, אף רכשה הקהילה חלקת קרקע לבית עלמין יהודי. באותה התקופה מנתה הקהילה היהודית באי כמאה משפחות ובכללן גם משפחתו של פרנק שטיינהרט, מייסדן של הרכב החשמלית (Tramways) וחברת החשמל הקובנית. בעשורים הראשונים של המאה העשרים היגרו לקובה יהודים מכל רחבי אירופה בעקבות גלי האנטישמיות ומצאו בה בית חם. הקובנים קראו ליהודים ממזרח אירופה "פולאקוס", כינוי שניתן ללא קשר לארץ מוצאם. עד שנת 1925 כבר היו כ-8,000 יהודים בקובה ובשנות הארבעים גם הגיעו יהודים מבלגיה שהביאו איתם את המסחר ביהלומים, ענף שבשיאו העסיק 24 מפעלים עם מעל ל-1,000 פועלים.

הקהילה היהודית הקימה מספר רב של מוסדות ובתי כנסת, ביניהם בית הכנסת "עדת ישראל (1925), האגודה הציונית של קובה (1926) וסניף של ארגון ויצ"ו (1942). כמו בן, בשנת 1953 נבנה המרכז הקהילתי של הקהילה היהודית בהוואנה ע"י האדריכל Aquiles Capablanca, בניין שנחשב עד היום לאחד מציוני הדרך החשובים בארכיטקטורה של הוואנה המודרנית. באותה התקופה כבר הגיע מספרם של היהודים בקובה ל-15,000 כאשר רובם חיים בהוואנה, מצבם הכלכלי של הלך והשתפר והם ביססו מעמד מכובד בקהילת העסקים והמסחר של קובה. בניהם של המהגרים העניים מאירופה גדלו להיות עורכי דין, אדריכלים ורופאים שיצאו מהרובע היהודי ורכשו לעצמים בתים ברובע מירמאר או אל ודאדו כסמל סטאטוס להצלחתם.

עם ביטול הקניין הפרטי בשנת 1959 מעל 90% מחברי הקהילה היהודית, בעיקר אנשי עסקים ובעלי מקצוע, היגרו לארה"ב, אירופה ואף לישראל. הבריחה הפתאומית גרמה לירידה חדה בפעילות הארגונים היהודיים בקובה וחלקם אף החלו להשכיר חדרים במרכזים הקהילתיים לקבוצות תיאטרון ומוזיקה קובניות. למרות כל זאת, הקהילה היהודית שרדה ונבנתה מחדש. כיום חיים בקובה כ-1,500 יהודים וקיימת עליה במספר המתפללים בבתי הכנסת באי בעקבות קבלתם של חברים חדשים בעלי שורשים יהודיים מצד האב או מומרים ללא קשר משפחתי יהודי כלל. משוער כי רק 10% מכלל היהודים בקובה בעלי אב ואם יהודים. זה מה שהופך את הקהילה היהודית לחלק בלתי נפרד מה"אייאחו", ה"מרק" החברתי בקובה.

טיפ מקפיטן – אפשר ומומלץ לבקר בבתי הכנסת העתיקים בהוואנה, חברי הקהילה היהודית שמחים לקבל אורחים מישראל וסביר שתקבלו הזמנה לקבלת שבת וארוחת ערב.

שווה לבקר:

"שבת אחים": בית הכנסת העתיק של הוואנה (נבנה בשנת 1914)
Inquisidor e luz y Santa Clara, Havana

בית הכנסת האורתודוכסי "עדת ישראל"
Picota 52 esq Acosta, Havana Vieja